Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Speakers

​​Plenary Speakers

 

Keynote Speakers

WeChat Image_20171212213859.png


Invited Speakers (Finalized)

Topic 1: Synthesis, Controllable Growth and Characterizations

  • Lin Gu (IOP, CAS)
  • Toshiaki Kato (T)
  • Yeliang WANG (IOP, CAS)
  • Guangtong Liu (IOP, CAS)
  • Yuen Wu (USTC)
  • Yufeng Hao (Nanjing Univ)
  • Yi Du (UoW, Australia)
  • Takashi Taniguchi (NIMS, Japan)
  • Li Song (USTC)
  • Tianyou Zhai (HUST, China)
  • Yuerui Liu (ANU, Australia)
  • Zhongchang Wang (INL)
  • Shubin Yang (Beihang Univ)
  • Yanglong Hou (PKU)
  • Heejun Yang (SKKU, Korea)
  • Yongji Gong (Beihang Univ)
  • Jia Zhu (Nanjing Univ)
  • Beng Kang Tay (NTU)
  • Kang Zhang (NTU)
  • Chuanhong Jin (Zhejiang Univ)
  • Dongzhi Chi (IMRE, ASTAR)
  • Yanfeng Zhang (Peking)​

Topic 2: Chemistry of 2D Materials for Energy, Catalysis and Sensing Applications

  • Bin Liu (NTU)
  • Hailin Peng (PKU)
  • Jinlan Wang (Southeast Univ)
  • Lu Jiong (NUS)
  • Min Wei (BUCT)
  • Qingyu Yan (NTU)
  • Tierui Zhang (CAS)
  • Yongfa Zhu (Tsinghua)
  • Yuli Huang (IMRE, ASTAR)
  • Yunhao Lu (Zhengjiang Univ)
  • Zhenhua Ni (Southeast Univ)
  • Shizhang Qiao (Adelaide, Australia)
  • Feng Yan (HK Poly Univ)
  • Zhenyu Li (USTC)
  • Hongjin Fan (NTU)
  • Dan Wang (CAS)
  • Quanhong Yang (Tianjing Univ)
  • Minoru Osada (NTU)
  • Zheng Hu (Nanjing Univ)
  • Huanli Dong (CAS)

Topic 3: Structural, electronic, optical and magnetic properties

  • Alexander Tartakovskii (Sheffield, UK)
  • Justin Jianting Ye (Groningen Univ, Netherland)​
  • Denis Bandurin (Manchester​, UK)
  • Hyunyong Choi (Yonsei​, Korea)
  • Alexander Hoegele (Munich, Germany)
  • Igor Aharonovich (UTS, Australia)
  • Jun Zhang (CAS)
  • Rudolf Bratschitsch (Muenster​ Germany)
  • Thomas Muller (TU Vienna)
  • Tomoki Machida (Univ of Tokyo)
  • Ajit Srivastava (Emory Univ, US)
  • Shuyun Zhou (Tsinghua)
  • Shiwei Wu (Fudan Univ)
  • Yuhei Miyauchi (Kyoto Univ, Japan)
  • Zhi-Heng Loh (NTU)
  • Nicolas Mounet (EPFL)
  • Hyeonsik Cheong (Sogang​, Korea)
  • Xiaohui Qiu (NINST, China​)​
  • Moon-Ho Jo (Korea)
  • Zexiang Shen (NTU)
  • Xinfeng Liu (NINST, China)
  • Elbert Chia (NTU)​

Topic 4: Theory and simulation

  • Wenguang Zhu (USTC)
  • Yuan Ping Feng (NUS)
  • Gang Zhang (ASTAR)
  • Nicolas Mounet (EPFL)
  • Jijun Zhao (Dalian Univ of Tech, China)
  • Vitor Pereira (NUS)
  • Lijun Zhang (Jilin Univ, China)
  • Khoo Khoong Hong (ASTAR)
  • Shengyuan Yang (SUTD)
  • Haibin Su (NTU)
  • Young-Woo Son (KIAS, Korea)
  • Li Huang (SUSTC, China)
  • Henrique Pereira Coutada Miranda (Univ of Luxembourg)
  • Paulo Emilio Trevisanutto (NUS)
  • Ji Feng (Peking)
  • Zhimei Sun (Beihang Univ)
  • Luo Xin (HK Poly Univ)
  • Changqing Sun (NTU)
  • Jani Kotakoski (Univ of Vienna)​

Topic 5: Devices and Applications in Electronics, Photonics and Optoelectronics

  • Feng Miao (Nanjing Univ)
  • Yang Chai (HK Poly Univ)
  • Guangyu Zhang (IOP, CAS)
  • Weida Hu (CAS)
  • Chunxiao Cong (Fudan Univ)
  • Lei Liao (Wuhan Univ/Hunan Univ)
  • Jun He (NINST, China)
  • Peng Zhou (Fudan, China)
  • Qiaoliang Bao (,Monash Univ)
  • Mingsheng Xu (Zhejiang Univ)
  • Yu Chen (CAS)
  • Jian-Bin Xu (CUHK)
  • PingAn Hu (HIT, China)
  • Shu Ping Lau (HK Poly Univ)
  • Yee Sin Ang (SUTD)
  • Zhongming Wei (CAS)
  • Fengqiu Wang (Nanjing Univ)
  • Jianhao Hao (HK Poly Univ)
  • Haoming Wang (CAS)
  • Jian-Hao Chen (PKU)​​​
Not sure which programme to go for? Use our programme finder
Loading header/footer ...